Thursday, August 13, 2009

Make A FreeDos Bootable Flash

به نام دوست
ساخت یک فلش قابل بوت برای کارهایی مانند دستکاری بایوس سیستم و مواردی از این قبیل بسیار مفید هست. در سایت FreeDos راهنمای انجام این موضوع وجود داره اما خوب نقایص کوچیکی هم داره که شاید فرآیند انجام این کار رو کمی طولانی میکنه.
از جمله مواردی که من از این فلش قابل بوت استفاده کردم دستکاری بایوس سیستم و فعال کردن قابلت مجازی سازی بر روی سیستم خودم بود که به صورت پیش‌فرض توسط سازنده غیرفعال شده بود.

۱- چند دستور مناسب برای دسترسی به اطلاعات بایوس
دو دستور خیلی مفید برای دسترسی به اطلاعات بایوس سیستم در لینوکس قابل ذکر هستند که عبارتند از biosdecode و dmidecode. شما با استفاده از این دستورات میتوانید به اطلاعات دوایسهای موجود در سیستم دسترسی پیدا کنید. دستیابی به اطلاعات سطح پایین در مورد سخت افزار سیستم ممکن است در خیلی از موارد بسیار راهگشا باشه.
دسترسی به شماره ویرایش بایوس هم یکی از مزایای استفاده از این دستورات است.

۲- ساخت یک فلش قابل بوت (Bootable Flash)
برای ساخت نیاز به یک سری فایل دارید که میتونید این فایلها را( که ما به آنها با نام FreeDos_Bootable_Usb_Files رجوع خواهیم کرد) از اینجا دانلود کنید. قبل از هر کاری بسته‌های نرم‌افزاری makebootbat و syslinux را نصب کنید.
توجه ۱: توجه داشته باشید دستوراتی که در اینجا آمده‌اند کلیه پارتیشنهای موجود بر روی فلش را پاک خواهند کرد.
توجه ۲: همچنین آدرس استفاده شده برای فلش در اینجا به صورت نمونه /dev/sdb است که شما باید از آدرس درست استفاده کنید.

مراحل کار به این شرح است:
مرحله اول: ساخت جدول پارتیشنها و یک پارتیشن برای فایلهای مورد نیاز:
parted /dev/sdb mklabel msdos
parted /dev/sdb mkpart primary fat16 0 64MB

مرحله دوم: make bootable
makebootfat -o /dev/sdb -E 255 -1 /path/to/FreeDos_Bootable_Usb_Files/fat12.bss -2 /path/to/FreeDos_Bootable_Usb_Files/fat16.bin -3 /path/to/FreeDos_Bootable_Usb_Files/fat32lba.bin -m /usr/share/syslinux/mbr.bin /path/to/FreeDos_Bootable_Usb_Files/

مرحله سوم: فراهم کردن محیط عملیاتی
فلش موجود میتواند برای بوت کردن سیستم مورد استفاده قرار گیرد. اما برای داشتن یک محیط عملیاتی مناسب (خط فرمان و دستورات کمکی) باید فایلهای دانلورد شده را داخل آن کپی کنید:
mount /dev/sdb1 /mnt
cp /path/toFreeDos_Bootable_Usb_Files/* /mnt/


حالا میتونید سیستم رو بوت کنید و متعاقبا لذت وافر رو ببرید.
موفق باشید

No comments: